Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası K O B İ G E M KOBİ Geliştirme Merkezi

DUYURULAR


Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması AB’de Yürürlüğe Girdi

18 Mayıs 2023, Perşembe

 

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Yönetmeliği, 16 Mayıs 2023'te AB Resmi Gazetesi'nde yayınlandı. AB Yeşil Mutabakatı&rsquonın gelişmesinde önemli bir aşama olan SKDM resmen yürürlüğe girdi.

 

SKDM, 1 Eylül 2023 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacak olup veri toplama amacı taşıyan geçiş süreci Ocak 2026&rsquoya kadar devam edecek. SKDM kapsamında öncelikli sektörler olarak belirlenen demir-çelik, çimento, gübre, elektrik, alüminyum ve Hidrojen üretimi gerçekleştiren üreticilerinin raporlama yapması bekleniyor. Geçiş sürecinde raporlama yapılacak olup herhangi bir mali düzenleme gerçekleşmeyecek. Söz konusu geçiş süreciyle ilgili detaylar AB tarafından açıklanacak yasa ile şekillenecek.

 

Başlangıçta, üretimi karbon yoğun olan ve en önemli karbon kaçağı riski taşıyan çimento, demir ve çelik, alüminyum, gübreler, elektrik ve hidrojen gibi belirli ürünlerin ve seçilmiş ara maddelerin ithalatına uygulanacaktır. Aşamalı olarak devreye alınacak olan SKDM, genişletilmiş kapsamı ile ETS kapsamındaki sektörlerdeki emisyonların %50'den fazlasını kapsayacaktır. Bu geçiş döneminin amacı, tüm paydaşlar (ithalatçılar, üreticiler ve yetkililer) için bir pilot uygulama ve öğrenme dönemi olarak hizmet etmek ve kesin dönem için metodolojiyi iyileştirmek için gömülü emisyonlar hakkında yararlı bilgiler toplamaktır.

 

Geçiş döneminde, AB ithalatçısı her yıl 31 Mayıs'a kadar bir önceki yıl AB'ye ithal edilen ürün miktarını ve bu ürünlerdeki gömülü emisyonları beyan etmek durumundadır. İthalatçılar, üçüncü ülke üreticilerinden alınan doğrulanmış bilgilere dayanarak ithal edilen malların üretimi sırasında mevcut durumda bir karbon fiyatının ödendiğini ispatlayabilirlerse, ilgili miktar nihai faturalarından düşülebilecek. SKDM&rsquonin geçiş aşaması 1 Ekim 2023'te uygulamaya girecek ve ithalatçılar için ilk raporlama dönemi 31 Ocak 2024'te sona erecek.

Kaynak: European Commission

 

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Geçiş Dönemi Uygulaması adlı dosyaya ulaşmak için tıklayınız.