Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası K O B İ G E M KOBİ Geliştirme Merkezi

DUYURULAR


İsveç`te Yeşil Çelik Üretimi

16 Mart 2023, Perşembe

 

İsveç merkezli H2 Geen Steel firması yeşil çelik üretimi ile çelik üretiminde çağ açıyor. Çelik, rüzgar tribünlerinden elektrikli araçlara kadar emisyon sıfır hedefi doğrultusunda çabalayan tüm sektörlerin hammadde kaynağı. Yeşil dönüşümü sağlayacak olan ürünlerin emisyon sıfıra ulaşması bu noktada çok kritik. Çelik üretiminin emisyonunu sıfırlamak, yeşil dönüşüme büyük katkı sağlayacak. Aynı zamanda yeşil çeliğin, bildiğimiz çelikten hiçbir farkı yok. Yapı olarak aynı olan çelik, sadece farklı şekilde üretilerek yeşil ünvanını almakta.

 

Dünyadaki sera gazı emisyonlarının %7'si çelik üretimine aittir. Çelik üretimi, yeşil dönüşüm maliyetlerinin olması sebebiyle zor bir sektör olarak bilinmekte. İsveç merkezli firma ise bu zorluğu aşacak önemli bir adım atmıştır.

 

Çelik Üretiminde Hidrojen Teknolojisi
Çelik genellikle yüksek fırınlarla başlayan bir süreçte yapılır. Koklaşabilir taş kömürü ve demir cevheri ile beslenerek büyük miktarlarda karbondioksit yayarlar ve küresel ısınmaya katkıda bulunurlar. H2 Green Steel firması, geleneksel çelik üretimine kıyasla karbondioksit emisyonlarını yüzde 95 oranında azaltacağı bir hidrojen teknolojisi kullanacağını ve 2025 yılında üretime başlayacağını duyurmuştur. Firma, yıllık 5 milyon ton çelik üretim hedefi olduüunu açıklamıştır. Dünya Çelik Birliği'nin rakamlarına göre ise, küresel yıllık üretim şu anda yaklaşık 2.000 milyon ton.

 

Başarılı olursa, arabalardan kargo gemilerine, binalara ve köprülere kadar her şeyi inşa etmek için geleneksel çelikle aynı şekilde kullanılan ürünleriyle Avrupa'nın ilk büyük ölçekli yeşil çelik fabrikası olacak.

 

Yeni çelik fabrikasının en önemli parçası, DRI kulesi adı verilen uzun bir yapı olacak (DRI, demirin doğrudan indirgenmesi anlamına gelir). Bunun içinde hidrojen, çelik yapmak için kullanılabilecek bir tür demir oluşturmak için demir cevheri ile reaksiyona girecek. Karbon emisyonlarına neden olan koklaşabilir taş kömürünün aksine, DRI kulesindeki reaksiyonun yan ürünü su buharıdır. Tüm bu süreçlere elektrik kaynağı sağlamak için firmanın yakınındaki su kaynağından aldığı suyu hidroelektrik enerjisi ve kurulacak olan rüzgar tribünleri sayesinde elde edecek.

Kaynak: BBC News