Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası K O B İ G E M KOBİ Geliştirme Merkezi

DUYURULAR


Yeşil Sanayi Projesi İçin 450 Milyon Dolarlık Destek

15 Haziran 2023, Perşembe

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR'ın 12 Haziran 2023'te yaptığı açıklamada, Dünya Bankası işbirliğinde Yeşil Sanayi Projesi için TÜBİTAK ve KOSGEB'in finanse edeceği destek programı açıklandı. Proje kapsamında TÜBİTAK tarafından karbon salınımını azaltıcı AR-GE projeleri ve döngüsel ekonomi çalışmaları destekleneceği, KOSGEB tarafından ise yenilenebilir enerji ve yeşil dönüşüm çalışmaları destekleneceği duyuruldu. Yeşil star-up'lar, KOBİ'ler, büyük firmalar veya firma konsorsiyumlarının başvuru yapabileceği projede yeşil teknolojilerin, ürünlerin ve süreçlerin gelişmesine katkı sağlayacak projeleri destekleyecek.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı projenin etkin yürütülebilmesi adına destek sağlayarak Proje Yönetimi, İhtiyaç Analizi, Kapasite Geliştirme, Yeşil Sanayi Akademisi, Yeşil İzleme Sistemi ve Tanıtım ve Yaygınlaştırma konularında da proje yürütücülerinin yanında olacaktır.

 

Yeşil Sanayi Projesi ile döngüsel ekonomi ve yenilenebilir enerji kapasitesinin arttırılması enerji verimliliğini arttırarak ülkemizde yeşil büyüme desteklenecektir. Yeşil büyümenin artmasıyla ülkemiz ulusal ve uluslararası rekabetçiliğini arttırarak ekonomiye katkı sağlayacaktır.

 

KOSGEB desteği ile ülkemizdeki KOBİ'lerin yenilenebilir enerji potansiyeli değerlendirilerek enerji maliyetlerini azaltmaya yönelik çözümler geliştirilecek çevre dostu olan yeşil ürünlere teşvik ve farkındalık artacak, çevresel sürdürülebilirlik,

dijitalleşme ve rekabetçilik anlamında çevresel gözetimin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Kaynak:KOSGEB

 

Projenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.