Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası K O B İ G E M KOBİ Geliştirme Merkezi

DUYURULAR


Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması 1 Ekim 2023 itibariyle geçiş aşamasında uygulanmaya başlandı!

2 Ekim 2023, Pazartesi

 

1 Ekim 2023 Pazar günü Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM, CBAM, Carbon Border Adjustment Mechanism) geçiş aşamasında uygulamaya girdi.

 

SKDM, Avrupa Birliği'nin Fit For 55'e uyumu konusunda mutabakatın temel taşlarından biridir.

 

Avrupa Birliği'nin iklim politikaları doğrultusunda karbonsuz üretime geçiş sağlanması konusunda karbon yoğun üretimlerle ticaret noktasında arasına mesafe koymayı hedefliyor. Böylelikle karbon yoğun üretim yapan ülkelerle sınırda karbon vergisi sayesinde ticaret yapabilecek.

 

Karbon yoğun üretime sahip üretici, vergi ödeyip geçiş yapabilecekken, karbon salınımı az olan üreticiler ihracatta avantaj sağlayacak.

 

Bu kapsamda karbon yoğun(sera gazı emisyonu yüksek) sektörler olarak belirlenmiş olan demir-çelik, alüminyum, çimento, gübre, elektrik ve hidrojen sektörleri 1 Ekim 2023 itibariyle sera gazı emisyonlarını raporlamaya başlayacak. AB'ye ihracat yapan üreticiler mevcut durum olan raporlama aşamasında herhangi bir mali düzenlemeye tabi değil. Bu aşamada 2023'ün son çeyreğine ilişkin veri toplamaları istenirken, ilk raporların 31 Ocak 2024'e kadar sunulması gerekecek.

 

Geçiş aşaması tüm paydaşlar (ihracatçılar, üreticiler ve yetkililer) için bir öğrenme dönemi görevi görecek. Bu durum, Avrupa Komisyonu'nun 2026'da başlayacak olan kesin dönem için metodolojiyi geliştirmek amacıyla gömülü emisyonlar hakkında faydalı bilgiler toplamasına olanak tanıyacak. 

 

 

Kaynak: European Commission