Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası K O B İ G E M KOBİ Geliştirme Merkezi

DUYURULAR


Denizcilikte Net Sıfır Hedefi

28 Mart 2023, Salı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) iklim değişikliği ile mücadele kapsamında gemilerden kaynaklı sera gazı emisyonlarını azaltılmasına ilişkin çalışma grubu İngiltere&rsquode 20-24 Mart tarihleri arasında biraraya geldi. Güncellenen ve revize edilen Stratejinin, karar organı olan Deniz Çevresini Koruma Komitesi (MEPC) tarafından 3-7 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılacak bir sonraki 80. oturumunda kabul edilmesi beklenmektedir.

 

IMO, 2050 yılına kadar deniz taşımacılığından kaynaklı emisyonları yarıya indirmeyi hedefliyor. Ayrıca 2023 Temmuz'da yapılacak olan diğer oturuma kadar bu hedefi arttırmayı taahhüt ediyor.

 

Yapılan oturumlarda Türkiye de dahil olmak üzere 45 ülkenin 2050 yılına kadar denizcilik sektöründe net sıfır emisyon hedefini desteklediği açıklandı. En iddialı öneri ABDBirleşik KrallıkKanada ve Pasifik ülkeleri tarafından ortaya atıldı. Buna göre, denizcilik kaynaklı emisyonlarının 2008 baz yılına kıyasla 2030 yılına kadar en az %37 ve 2040 yılına kadar %96 oranında azaltılması çağrısında bulunuyor. Bu hedefler, Paris Anlaşması tarafından belirlenen 1,5 derece ısınma sınırı ile dekarbonizasyon yolunda Bilim Temelli Hedefler (SBTi) ile ortaya konmaktadır.

 

2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefini destekleyen ülkeler AB27, ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Japonya, Fiji, Marshall Adaları, Solomon Adaları, Vanuatu, Meksika, Norveç, Bahamalar, Yeni Zelanda, Avustralya, Kiribati, Tonga, Panama, Cook Adaları, Türkiye.

 

Daha yüksek bir hedefe karşı çıkan ülkeler BAE, Arjantin, Ekvator, Çin, Hindistan, Bangladeş, Brezilya, Suudi Arabistan, Mısır, Uruguay, Peru, Rusya Federasyonu, Güney Afrika.

Kaynak: İklim Haber