Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası K O B İ G E M KOBİ Geliştirme Merkezi

ÖNEMLİ LİNKLER


TOBB2B

Yerli ve yabancı iş dünyasını bir araya getiren, iş birliği olanaklarını geliştiren ve üyelerimizin potansiyel iş ortaklarını tanımaları için kurulan profesyonel bir eşleştirme e-platformu.

Yurt Dışı Teşkilatı

Ticaret yapmak istediğiniz ülkeler ve pazarlar hakkında bilgi almak için Ticaret Bakanlığının Yurt Dışı Teşkilatının veritabanına başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Müşavire Danışın

Müşavire Danışın uygulamasını kullanarak, Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizden görev yaptıkları ülkelerle ilgili bilgi talep edebilir, sorularınızı yöneltebilir ve Müşavirlerimiz tarafından verilen cevapları ve sağlanan bilgileri uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Uygulama sayfasına başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Ticaret Bakanlığı Dış Talepler Bülteni

Ticaret Müşavirleri ve Ataşeleri tarafından görev yaptıkları ülkelere ait alım satım talepleri, işbirliği, fuar ve ihale bilgileri gibi güncel ticari fırsatlar Ticaret Bakanlığı Dış Talepler Bülteninde yayınlanmaktadır. Dış Talepler Bültenine başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Kolay İhracat Platformu

Kolay İhracat Platformu'ndaki eğitim içerikleri ile ihracatınızı artırmak için çok farklı alanlarda kendinizi geliştirebilir, ihracat sürecini detaylı bir şekilde inceleyerek öğrenebilir ve özel hazırlanan ingilizce metinlerle müşterilerinize ürünlerinizi tanıtmaya başlayabilirsiniz. Platforma başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Kolay Destek

Kolay Destek, Ticaret Bakanlığı tarafından verilen 14 farklı desteğin daha kolay ve anlaşılır biçimde sunulmasını amaçlayan bir sitedir. İhracat yaparken müşteri bulmaktan yurt dışında reklam vermeye, fuarlara katılmaktan müşterilerin için uygun kredi bulmaya kadar sayısız destek hakkında bilgiye bu platform üzerinden ulaşılabilir. Platforma başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Destek Yönetim Sistemi (DYS)

Destek Yönetim Sistemine giriş yaparak İhracat Destekleri, Tarımsal İade Destekleri, Dahilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi ve Vergi-Resim-Harç İstisna Uygulamalarına yönelik başvuruları çevrimiçi ortamda iletebilir, başvuruların süreçlerini ve destek tutarlarını sistem üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Gümrük Rehberi

Bu rehberde, gümrük işlemleriniz sırasında ihtiyaç duyacağınız temel bilgileri bulabilirsiniz. Gümrük rehberi, ilk defa gümrük işlemi yapacak veya gümrük işlemleri hakkında ilk bilgilerini edinecek olan kişiler için tasarlandı. Rehbere ulaşmak için başlığa tıklayabilirsiniz.

 

Kredi Garanti Fonu

KGF, teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ'lere ve KOBİ dışı işletmelere kefil olur. KGF, KOBİ'lerin ve KOBİ dışı işletmelerin finansmana erişimine destek olur.

 

Türk Eximbank

Bankanın amacı ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının artırılması, girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması, ihracatçılar ve yurtdışında faaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence sağlanması, yurtdışında yapılacak yatırımlar ile ihracat amacına yönelik yatırım malları üretim ve satışının desteklenerek teşvik edilmesidir.

 

Ticaret Bakanlığı E İşlemler

Ticaret Bakanlığının sunmakta olduğu e hizmetlere başlık üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Ticarette Teknik Engeller

Ülkelerin DTÖ'ye ilettiği ve teknik engel oluşturabilecek taslak mevzuat bildirimlerine başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Ülkeler Nezdinde Ticaret Müşavirliklerimiz ve Ataşeliklerimiz

Ticaret Bakanlığı Bakanlık Yurtdışı Teşkilatı'nda görev yapan Ticaret müşavirliklerimiz ve Ateşeliklerimiz'in listelerine ulaşmak için başlığa tıklayınız.